sobota, 25 maja 2013

Podkarpacko - Pomorsko - Mazowiecka wyprawa

W sobotę 25 maja grupa Kolejowo-Krajoznawcza w składzie Adam i Kuba postanowiła odwiedzić szopę PR w podkarpackim Przeworsku.
Wyprawę rozpoczął Kuba, który wieczorem przyjechał do Krakowa, gdzie na dworcu głównym oczekiwał na niego Adam. Wspólnie pojechali na chwilę do Adama do domu, po bagaż Adama, a następnie udali się na dworzec Kraków Płaszów, skąd ostatnim Regio odjechali do Tarnowa.
W Tarnowie mieli 4 godzinny czasu oczekiwania na pierwsze Regio relacji Tarnów - Rzeszów, który poświęcili na nocne zwiedzanie dworca i jego najbliższej okolicy, oraz fotografowanie składów które na tej stacji nocowały.






Punktualnie o godz. 4.25 odjechali z Tarnowa pociągiem Regio w swoją dalszą drogę w kierunku Przeworska. Nie była to podróż zbyt komfortowa, gdyż trafił im się "kibel" full plastik, ale dobry nastrój i humor ich nie opuszczały mimo nieprzespanej nocy.
Po niecałych 3 godzinach jazdy, punktualnie o godzinie 7.11 dotarli do Przeworska. Korzystając z chwili czasu w dworcowym bufecie zjedli śniadanie i wypili poranną kawę.
Chwilę później o godzinie 7.33 z Jarosławia przyjechali Tomek i Piotrek, którzy dołączyli do Kuby i Adama. Zwiedzanie Przeworska zaczęli od okolic dworca, gdzie stoi parowóz OL49


oraz stacji Przeworskiej Kolei Wąskotorowej:





Następnie wszyscy udali się w kierunku "szopy" Przewozów Regionalnych, gdzie niewątpliwą i największą  atrakcją jest jednostka EN57-001, niestety ale w bardzo opłakanym stanie, gdyż graficiarze zrobili swoje. 
Na zdjęcie przed tym zabytkiem załapali się Kuba:
oraz Tomek
Oprócz EN57-001, w przeworskiej "szopie"znajduje się także wiele innych jednostek tej serii, w różnych malowaniach.






Na zdjęcie załapała się także "stonka" wyciągająca "kibla" z hali. 
Po zwiedzeniu "szopy", przeszli kładką nad torami z której rozprzestrzenia się ładny krajobraz na  przeworski dworzec i jego okolice:




Po powrocie na dworzec, ponowna wizyta w dworcowym bufecie na posiłek przed podróżą, a następnie pożegnanie z Piotrkiem i Tomkiem i Adam z Kubą wyruszyli pociągiem TLK "Podkarpacie" w drogę powrotną w kierunku Krakowa. 
W Krakowie korzystając z chwili czasu udali się na szybką kawę, a następnie wsiedli do pociągu relacji Kraków - Katowice. Adam wysiał w Krzeszowicach, a Kuba pojechał do domu. 
Korzystając z czasu jaki Adam miał w Krzeszowicach, udał się na miasto na obiad, po którym wrócił na dworzec by kontynuować swoją dalszą, już niestety samotną wyprawę. 
Podczas oczekiwania na pociąg do Krakowa na fotkę załapał się ED72-008 relacji Kraków - Katowice

Chwilę później na krzeszowicki peron wjechał TLK "Kossak", którym Adam odjechał do Krakowa, skąd TLK "Smok Wawelski" udał się w kierunku Warszawy. 
Po drodze na fotkę załapała się stacja Włoszczowa Północ.
Z pociągu Adam wysiadł w stacji Warszawa Zachodnia, gdzie po szybkim zaopatrzeniu się w prowiant na dalszą podróż wsiadł do pociągu TLK "Ustronie", którym udał się w kierunku Trójmiasta. 
Swoją trójmiejską przygodę Adam zaczął wczesnym rankiem w Gdańsku, gdzie na fotki załapały się; "kibel" trójmiejskiej SKM:

EC BGE

 "Jamnik" z węglarkami
oraz EP07-044 z TLK "Stoczniowiec"

Kolejnym punktem trójmiejskiej wyprawy był Sopot, gdzie prosto z dworca Adam udał się na miasto.
Po przejściu Monciakiem







Dotarł do sopockiego molo



gdzie spędził chwilę czasu na spacerze po plaży podziwiając widoki nadmorskiego klimatu


Po spacerze powrót na sopocki dworzec, gdzie na fotkę załapały się:
ET22-992 z towarem
oraz pomorski "turbokibel" EN57-1324AL jadący jako Regio Gdynia Chylonia - Elbląg

Z Sopotu udał się do ostatniego punktu trójmiejskiej wyprawy, jakim była Gdynia.
Z racji tego że nie miał zbyt wiele czasu, w Gdyni udał się jedynie na posiłek, po którym wrócił z dworzec gdzie stał już podstawiony pociąg TLK "Wieniawski",


 którym odjechał do kolejnego celu wyprawy jakim była Warszawa. 
Mimo zmęczenia, po dwóch nocach jakie spędził w podróży, jadąc "Wieniawskim" nie próżnował tylko fotografował co się da z okna pociągu. 
Stacja SKM Gdynia Redłowo:
mijanka z EP07-1016
trójmiejski SA138-0048 jako Regio "Tur" w stacji Gdańsk Wrzeszcz
pociąg sieciowy PKP Energertyka
kolejna mijanka, tym razem z EP07-482
stacja Tczew z dedykacją specjalną dla Przemka. :-)




Twarda Góra

Laskowice Pomorskie


i takim sposobem dotarł do Bydgoszczy Głównej. 
Korzystając z okazji, że pociąg ze względu na zmianę czoła miał dłuższy postój, wyskoczył na miasto do pobliskiego sklepu po prowiant na dalszą podróż, przez co sama stacja Bydgoszcz Główna nie załapała się na fotki. 
Po wyjeździe z Bydgoszczy udało się uchwycić w kadr bydgoskie zakłady taboru kolejowego "Pesa"







oraz kolejne stacje:
Bydgoszcz Leśna

Bydgoszcz Bielawy:
wraz z "Kolzamem"
i "stonką" CTL Logistic
Bydgoszcz Wschód

i Toruń Główny




Niestety, ale zmęczenie dało się we znaki Adamowi i po wyjeździe z Torunia korzystając z dobrodziejstw 1 klasy musiał się trochę zdrzemnąć i ta drzemka trwała aż do celu podróży, czyli do stacji Warszawa Zachodnia, gdzie na Adama oczekiwał grupowicz Rafał. 
Po spotkaniu z Rafałem obaj udali się do pobliskiego baru na obiad, po którym wrócili na dworzec. 
Najpierw odwiedzili 8 peron dworca zachodniego (dawna stacja Warszawa Wola) 


a następnie wrócili na dworzec Zachodni, obok nastawni
skąd był ciekawy widok na Pałac Kultury i Nauki w półmroku
Po powrocie na dworzec Zachodni na fotki załapały się także:
EP07-411 z TLK rel. Warszawa Wschodnia - Łódź Kaliska
27WE-006 należący do warszawskiej SKM
EP08-007 "świnka" z TLK "Goplana"
oraz łódzki "turbokibel" EN57AL- 1768 jako IR rel. Łódź Kaliska - Warszawa Wschodnia.
Tym akcentem Adam zakończył wizytę w Warszawie. Po pożegnaniu się z Rafałem wsiadł do TLK "Pobrzeże", którym wrócił do Krakowa. Podczas podróży wymienił się jeszcze kilkoma SMS-ami z Kubą, dzieląc się wrażeniami z wyprawy. 

1 komentarz: